Kaj je črevesna mikroflora in kaj se zgodi, če se poruši?
Avtor: Aleksandra
Čeprav smo še nedolgo nazaj mislili, da so bakterije nekaj, čemur se moramo izogibati, danes vsi vemo, da to ni res. V našem debelem črevesu živi mnogo nujno potrebnih, normalnih in koristnih mikroorganizmov, ki jih imenujemo črevesna flora oz. mikroflora. Normalna črevesna mikroflora zajema aerobne in anaerobne mikroorganizme (bakterije, viruse, glive).
Izraz “mikroflora” izhaja iz obdobja, ko znanost bakterij še ni dobro poznala in jih je smatrala za rastline. Pojavlja se tudi izraz mikrobiota, ki je znanstveno poimenovanje za združbo vseh mikroorganizmov in njihovih genov na/v človeku.
Kaj je črevesna mikroflora
oziroma črevesne bakterije
Človeštvo se že od nekdaj ukvarja z vsem, kar je okoli nas - na življenje v sebi pa smo pozornost začeli obračati šele nedolgo nazaj. Znanstveniki zemljevid bakterij, ki živijo v in na človeku, sestavljajo šele od leta 2007. Bakterije živijo prav povsod v nas in na nas, a 99 odstotkov vseh mikroorganizmov pri človeku živi prav v črevesju, saj je to tako zelo veliko.
Naša črevesna mikrobiota skupaj tehta do 2 kilograma, vseh bakterij v črevesju pa je približno 100 bilijonov (10 na 12).
Kaj počnejo te bakterije v črevesju?
-
zagotavljajo hranila iz neprebavljivih ostankov,
-
oskrbujejo črevesje z energijo,
-
izdelujejo vitamine,
-
razgrajujejo strupe ali zdravila in
-
urijo naš imunski sistem.
Različne bakterije izdelujejo različne snovi: kisline, pline, maščobe. Večina bakterij nam seveda koristi (so “dobre”), lahko pa se pojavijo tudi takšne, ki nam škodijo (“slabe”). Včasih se zgodi, da "slabe" prevladajo - po številu premagajo dobre. To seveda ni dobro, porušeno ravnovesje v črevesju pa občutiš tudi ti.
V črevesju so številne dobre in slabe bakterije, ki spodbujajo ali zavirajo dobro črevesno zdravje.
Kdaj se ravnovesje med dobrimi in
slabimi bakterijami najlažje poruši?
Ravnovesje med dobrimi in slabimi bakterijami se najlažje poruši, kadar so prisotna naslednja stanja:
-
ob debelosti,
-
nevroloških boleznih,
-
depresijah,
-
kroničnih črevesnih težavah in
-
pomanjkljivi prehrani.
Rezultat porušenega ravnovesja med “dobrimi” in “slabimi” črevesnimi bakterijami je torej slabo telesno stanje in počutje, ki se kaže z različnimi znaki oziroma simptomi.
ZNAKI PORUŠENEGA RAVNOVESJA
črevesne mikroflore
Znaki porušenega ravnovesja med dobrimi in slabimi bakterijami v črevesni mikrobioti so zelo raznoliki. Mnoge od njih večinoma pripisujemo drugim vzrokom in organom, čeprav so pogosto le posledica neravnovesja v črevesju.
Tu je 10 najpogostejših simptomov porušenega črevesnega ravnovesja:
10 SIMPTOMOV PORUŠENEGA
ČREVESNEGA RAVNOVESJA
01. Prebavne težave: napihnjenost, zaprtost, vetrovi, driska
02. Težave z duševnim zdravjem: tesnoba, depresija, brezvoljnost, žalost
03. Prekomerna telesna teža kljub "zdravi" prehrani
04. Nezmožnost izgube telesne teže kljub nizkemu kaloričnemu vnosu
05. Neprestan občutek lakote, hrepenenje po nezdravi hrani
06. Bolečine v trebuhu, občutek teže in zadrževanja hrane v trebuhu
07. Bolečine drugod po telesu: v mišicah, v sklepih
08. Slabo počutje: glavoboli, zmedenost, slaba koncentracija
09. Utrujenost, pomanjkanje energije
10. Alergije, preobčutljivost na hrano, težave s kožo
Nič kaj lep spisek, kajne? Koliko od teh simptomov ti je znanih? Koliko bi jih pripisala črevesju in za koliko izmed njih bi vzroke iskala drugje?
Zato je pomembno, da te simptome prepoznaš, in da veš, kaj je njihov vzrok. Tako jih boš znala tudi zares odpraviti - tam, kjer nastajajo, torej v črevesju.
Zakaj je za ohranjanje črevesnega ravnovesja
pomembno, kaj jem?
Zdravje oziroma aktivnost ter stabilnost črevesja in prehrana, ki jo uživaš, gresta z roko v roki.
Ne glede na vse je hrana najpomembnejši faktor za naše dobro počutje in ravnovesje.
Predelana in procesirana hrana, ki vsebuje veliko umetnih sestavin, sladkorjev, aditivov, barvil in drugih nepotrebnih primesi - vse to slabša aktivnost tvojega črevesja in ga ob daljšem uživanju tovrstne prehrane naredi zelo prepustnega.
Prepustno črevo pomeni, da telo hranil ne srka vase, ampak se ta skozi nastale “luknje” v črevesju (prepustna črevesna stena) izgubijo. Če črevesna stena ni stabilna in dobro obložena, je telo prikrajšano za veliko pomembnih mikrohranil.
Prvi korak, s katerim prepustno črevo lahko rešiš, je raznolika polnovredna prehrana. V Gutsyju zagovarjamo rastlinsko prehrano, saj menimo (in smo v to tudi 100% prepričane, znanost pa tudi), da s takim načinom prehranjevanja naše telo dobi vse, kar potrebuje za kar najbolj optimalno delovanje.
Raznolika rastlinska prehrana je najpomembnejši dejavnik ki poskrbi za primerno ravnovesje črevesne mikroflore.
Če si vsejeda, je prav tako pomembno, da paziš na vnos predelanih mlečnih in mesnih izdelkov, ki so lahko zelo škodljivi za tvoje črevesje (npr. antibiotiki v živalski krmi, ki jih preko mesa/mlečnih izdelkov nevede zaužiješ in s tem slabiš svojo črevesno mikrofloro).
Stabilnost črevesja ima celosten vpliv na tvoje počutje. Vedno več študij dokazuje, da je črevesje center našega telesa oziroma počutja. Kot vidiš iz zgornje tabele, je veliko bolezenskih stanj, v katerih se lahko znajdeš, a so pravzaprav lahko zgolj odraz tvojega črevesja.
Velikokrat niti ne pomisliš, da je mogoče rahla bolečina v grlu, ki jo začutiš kot praskanje oziroma vneto grlo, le odraz rahlega vnetja v črevesju.
Ali pa mogoče razne spremembe na koži (od aken do ekcema in vse do dermatitisa), vaginalna glivična vnetja, nezmožnost koncentracije ... Tudi to so lahko le posledice tega, da so dobre črevesne bakterije popustile - in so v akcijo prišle slabe.
Seveda je tukaj zadeva globlja in zahteva strokovno pomoč in mnenje, vendar se nekako vedno vsaj deloma na koncu znajdemo pri črevesju in prehrani. To se je zgodilo tudi Aleksandri.
Svoje težave je uspešno premagala (in jih premaguje še danes) s pravilno prehrano - uživa črevesju prijazna oziroma za črevesje dobra živila in se izogiba slabim.
Katera so dobra in slaba živila
za naše črevesje?
Pri težavah s porušenim črevesnim ravnovesjem je torej najpomembnejša prehrana.
Z določenimi živili lahko namreč dobrim črevesnim bakterijam pomagaš, da bolje opravljajo svoje delo.
Enako lahko v nasprotnem primeru žal pomagaš tudi slabim - te obožujejo določena živila, zaradi katerih se prekomerno razmnožijo in onemogočajo nemoteno delovanje dobrim.
Zato je ključno, da dobro veš, katera živila so za črevesno zdravje dobra in katera slaba, saj se tako izogneš težavam, kot so:
-
napihnjenost,
-
zaprtost,
-
vetrovi,
-
prekomerna telesna teža,
-
slabo duševno zdravje,
-
slabo počutje,
-
utrujenost,
-
bolečine v trebuhu in drugod po telesu ...
Katera so ta živila, ki ti pomagajo, da se teh težav, ki ti lahko močno grenijo življenje, znebiš enkrat za vselej?
CELOSTNI SPLETNI PROGRAM,
KI tvoje črevesje spravi nazaj v ravnovesje!
Vse o tem, katera so dobra in katera slaba živila za naše črevesje, boš lahko spoznala v našem celostnem 14-dnevnem spletnem programu Obnovi svoje črevesje.
Prihajajoči spletni program vsebuje
-
14-dnevni celostni spletni program, ki ti pomaga obnoviti črevesje in notranji svet spraviti nazaj v zdravo ravnovesje,
-
video recepte, treninge, vaje ...,
-
vsebino za branje ali poslušanje,
-
15 video receptov za glavne jedi in 3 recepte za prigrizke v e-knjižici,
-
gibalne vaje,
-
20 stekleničk vrhunskih fermentiranih napitkov v podporo črevesnemu zdravju,
-
2 meditaciji,
-
2 tipa samomasaže trenuha in
-
še dve darili!
Povrni si črevesno zdravje, s tem pa dobro počutje brez prebavnih težav!
Program preskusiš brez tveganja, saj te ščiti naša 30-dnevna garancija na zadovoljstvo!
Kdo je gutsy
Gutsy je portal, ki te zaobjame kot celoto in kjer na enem mestu najdeš vse za: polnovredno rastlinsko prehrano, zavedno gibanje ter skrb za telo in um. Me ti damo orodja, ti pa zase vzameš, kar potrebuješ.
BREZPLAČNA E-KNJIŽICA
3 ZDRAVI SLADKI POPOLDANSKI PRIGRIZKI
Se ti kdaj zgodi, da ti "pade cuker" in želiš na hitro pojesti nekaj sladkega in obenem zdravega?
Če potrebuješ idejo, kaj bi to bilo, si obvezno prenesi našo brezplačno e-knjižico s 3 sladkimi, a zdravimi recepti za popoldanske prigrizke.