6 prednosti načrtovanja obrokov (meal planninga) in 2 trika za še več zabave
Avtor: Aleksandra
Prav tako verjetno veš, da je načrtovanje obrokov povsem nekaj drugega kot
kuhanje sestavin oziroma živil v večjih količinah ali pa
priprava celih jedi vnaprej.
6 Prednosti načrtovanja obrokov
oz. meal planninga
Ker želim, da načrtovanje obrokov oz. meal planning in s tem večji delež zaužite polnovredne hrane postane del tvoje vsakdanje rutine, s tabo delim zame 6 zelo pomembnih razlogov, zakaj sta načrtovanje obrokov in priprava sestavin tako zelo učinkovita.
#1: Omogoča ti, da ješ bolj polnovredno hrano
Najpomembnejši razlog, da se odločiš za načrtovanje obrokov vnaprej, je, da ti ponuja odlično priložnost, da svoje telo veliko učinkoviteje nahraniš in mu ponudiš tisto, kar zares potrebuje.
Obenem se tako veliko lažje izogneš čustvenemu prehranjevanju, ki te lahko zelo hitro premami, ob tem pa slabo vpliva tako na tvoje telo kot na tvoj um. Ko načrtuješ zdrave, polnovredne obroke, je veliko manj možnosti, da posežeš po hitri in predelani hrani, za katero veš, da ti tvoje telo ne bo najbolj hvaležno.
Poleg vsega pa to, da si pripravljaš obroke sama in z ljubeznijo do sebe, že samo po sebi zelo pozitivno vpliva na tvoje telo in počutje.
#2: Prihrani ti čas, ki ga lahko uporabiš za kaj drugega
Veliko ljudi, ki prakticirajo meal planning, govori o tem, da kar naenkrat niso več v nenehni bitki s časom, ki ga je zdaj več za otroke, razne dejavnosti in ukvarjanje s sabo.
Priznam, da se je to tudi meni pred leti zdelo preveč idealistično, ampak sem skozi lastno prakso ugotovila, da je to povsem resnično.
Je že res, da je en dan v tednu rezerviran za pripravo sestavin, kar pomeni, da kar nekaj ur preživim v kuhinji, ampak so pa večerje med tednom pripravljene hitreje. Prav tako mi ni treba preživeti vsaj 1 uro na dan v kuhinji za razmišljanje in pripravo večerje, ampak to uro raje izkoristim za karkoli drugega.
💡 Želiš prihraniti še več časa? Natisni si brezplačno prazno razpredelnico, ki ti pomaga pri načrtovanju obrokov!
#3: Zmanjša stres, ki ga lahko doživljaš ob pripravi obrokov
Ritem življenja je danes zelo pester in včasih mogoče niti ne veš, kje se je izgubil teden. Že tako imaš dovolj stvari, za katere moraš sprejemati pomembne odločitve in se jim posvečati - zakaj bi ti tukaj priprava hrane, ki bi ti morala biti v užitek, še dodatno nalagala stres, ko pa je vse skupaj z malo organizacije in drugačnega pristopa tako enostavno?
Načrtovanje že samo enega obroka v dnevu, kar pomeni lahko zgolj dva različna recepta v tednu (primer: med tednom kombiniraš 2 različni večerji), lahko naredi ogromno spremembo v tvojem življenju.
#5: Sama sebi daješ vedeti, da skrbiš zase (in za svojo družino)
#6: Zmanjša možnost zavržene hrane
Primer: ko je sezona buč, se jih loti in jih načrtuj za ves teden! Sama pečene buče porabim
v mešani solati s pečeno bučo in drugih polnovrednih solatnih skledah,
2 trika za več veselja
med pripravo sestavin v kuhinji
Velikokrat slišim, da je kuhanje težko, zoprno in kar malo odveč. Tu smo ženske zagotovo zelo različne. Nekatere smo bolj za ustvarjanje v kuhinji, nekaterim pa je to vse prej kot v veselje. Sem pa mnenja, da tudi če spadaš v drugo skupino, si lahko narediš boljše vzdušje v kuhinji in pripravo hrane vsaj malenkostno vzljubiš.
Preberi si naslednja 2 trika, ki ti lahko zelo koristita pri hitrejši in mogoče malo bolj zabavni pripravi hrane.
2. TRIK: Vedno počisti za seboj
Kaj pa spontanost?
Mnogi imajo pomisleke, zakaj se lotiti meal planninga, ker jim rutina res ni najbolj po godu in so raje malo bolj spontani pri vseh svojih vsakdanjih aktivnostih ter odločitvah.
Sigurno je potencialna “rigidnost” neke vpeljane rutine lahko zelo nezaželena oziroma zastrašujoča. Moj odgovor na to je, da rutina v tvojem življenju na tak ali drugačen način že sigurno obstaja, posebno če imaš otroke in redno hodiš v službo. V tem primeru sta načrtovanje in priprava obrokov vnaprej več kot dobrodošla, ker boš imela čas, da lahko v svoje življenje vneseš aktivnosti, ki jih prej zaradi pomanjkanja časa mogoče nisi uspela. Prav tako pa boš svoji družini lahko nudila kakovostno, polnovredno in doma pripravljeno hrano.
Seveda pa se tudi sama ne odpovedujem spontanosti, saj mi prinaša nek občutek svobode; pri tem na načrtovanje obrokov ne gledam kot na nek “odvzem” spontanosti, ker mi omogoča spontanost pri drugih, pogosto pomembnejših rečeh.
Kadar se mi zaljubi nečesa, kar ni na meniju oziroma nimam pripravljenega, a imam čas pripraviti in s tem ne povzročim tega, da bi šla že pripravljena hrana čez rok, želeno sestavino vključim v obrok.
To je pri meni večinoma kakšen preliv, ker ravno s tem dosežem tisti občutek spontanosti in razlike - vsakič se lahko igram z okusi in po želji pripravim drugačnega.
Zelo podobno je z druženjem oziroma spontanimi vabili na obisk. Namesto, da zavrneš druženje s prijateljico in si jezna nase, ker si pripravila obroke za nekaj dni vnaprej, jo raje povabi k sebi domov in skupaj pojejta večerjo, ki je deloma že pripravljena. Sigurno ne bo nihče zavrnil obroka, ki je bil pripravljen z ljubeznijo in veseljem.
Poglej na vpeljavo takega načina prehranjevanja v svoje življenje kot na pozitivno spremembo in nikar si že vnaprej in na zalogo ne delaj vprašanj in skrbi.
Zelo rada bi slišala, katere pozitivne spremembe ti doživljaš na tej novi poti prehranjevanja. Vabim te, da jih z mano deliš preko naših družabnih omrežij (označi @gutsy.si) ali pa mi napišeš privatno sporočilo.
Kdo je gutsy
Gutsy je portal, ki te zaobjame kot celoto in kjer na enem mestu najdeš vse za: polnovredno rastlinsko prehrano, zavedno gibanje ter skrb za telo in um. Me ti damo orodja, ti pa zase vzameš, kar potrebuješ.
BREZPLAČNA E-KNJIŽICA
3 ZDRAVI SLADKI POPOLDANSKI PRIGRIZKI
Se ti kdaj zgodi, da ti "pade cuker" in želiš na hitro pojesti nekaj sladkega in obenem zdravega?
Če potrebuješ idejo, kaj bi to bilo, si obvezno prenesi našo brezplačno e-knjižico s 3 sladkimi, a zdravimi recepti za popoldanske prigrizke.